Jak powinno wyglądać profesjonalne portfolio aktorskie

Dobra sesja fotograficzna – Poradnik

 

Jeśli jesteś aktorem mającym doświadczenie w pracy przed kamerą lub dopiero chciałbyś spróbować swoich sił na planie filmowym, powinieneś udać się na casting lub skontaktować się z agencją aktorską (zobacz liste tu) zatrudniającą aktorów nie tylko profesjonalnych ale i osoby, które przygodę z filmem dopiero zaczynają.

Fakty w liczbach
W Polsce realizuje się rocznie około 1500 reklam, kilkaset teledysków, kilkadziesiąt seriali oraz bardzo duża ilość filmów fabularnych i paradokumentalnych. Oznacza to, że codziennie w naszym kraju odbywa się co najmniej 10 castingów do różnego rodzaju produkcji. Twoja szansa zatem na pojawienie w reklamie czy serialu jest naprawdę duża.

sesja dla aktora

No właśnie…. ale jak się wyróżnić wśród osób, które tak samo jak  Ty chciałyby
spróbować swoich sił w pracy przed kamerą?
Zdolności aktorskie to jedno ale żeby móc je zaprezentować na castingu, produkcja musi Cię wyłowić z setek podobnych zgłoszeń.
Bezapelacyjnie może pomóc Ci w tym dobrze zrobiona sesja zdjęciowa. Zdjęcia wykonane telefonem na tle ściany pod blokiem, z pewnością nie będą świadczyły o Twoim profesjonalnym podejściu do tematu
Dobrze wykonane zdjęcia do portfolio mogą otworzyć Ci drogę do “wymarzonej kariery”.

Czym jest portfolio aktorskie?

Portfolio jest Twoją wizytówką – prezentacją osoby na zdjęciach jak również opisem umiejętności oraz dotychczasowych osiągnięć .
Zdjęcia do portfolio to fotografie, które mają wydobyć z portretowanego jak najwięcej walorów jego urody.
Droga do stworzenia idealnej fotografii nie kończy się na kilku pstryknięciach. Stworzenie portretu, który będzie idealną wizytówką danej osoby, pozornie nie stanowi dla fotografa żadnego wyzwania. A jednak! Aby zdjęcie ukazało osobowość i charakter danej osoby, by wzbudzało określone emocje, trzeba dysponować odpowiednim doświadczeniem oraz profesjonalnym sprzętem.

Zawodowy fotograf potrafi doskonale podkreślić atuty fotografowanej osoby a także w umiejętny sposób, dzięki zmianie długości ogniskowej, kąta widzenia, światłocieni, czy też zmianie perspektywy ukryć wszystkie niedoskonałości.
Ponadto profesjonalny fotograf zna z reguły wymagania agencji oraz posiada duże doświadczenie, wie doskonale na co zwrócić szczególną uwagę wykonując sesje do portfolio.

Podstawowe minimum jakie powinno zawierać portfolio dla osób, które planują wziąć udział we wszelkiego rodzaju castingach, to bliski oraz dalszy portret. Bardzo ważnym elementem w przypadku kobiet jest to, aby na zdjęciu widać było długość włosów. Kolejne to zdjęcie sylwetki, najlepiej w stroju raczej dopasowanym do ciała. Nie można zapomnieć również o zdjęciu profilowym i fotografii samych dłoni.
Różnorodność i naturalność

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej stylizacji. Warto przygotować sobie trzy uniwersalne zestawy ubrań. Strój codzienny, sportowy oraz biznesowy, w kolorach najlepiej stonowanych, bez napisów i grafiki, które mogą odciągać uwagę od fotografowanej osoby, a ta jest przecież najważniejsza. Zdjęcia powinny być jak najbardziej naturalne, w przypadku kobiet subtelne i kobiece.
Ważne, żeby były profesjonalne, aktualne i pokazywały Ciebie w w jak najbardziej naturalny sposób. Dobre zdjęcia zwiększają szanse obsadzenia Cię w rolach, w których być może świetnie się odnajdziesz.
Zdjęcia ponadto nie mogą być rozmyte, niewyraźne i prześwietlone.

profesonalne portfolio aktorskie

Dla dobrego fotografa priorytetem powinno być stworzenie pozytywnej atmosfery podczas wykonywania sesji. Dzięki temu osoba fotografowana zaprezentuje się przed obiektywem z jak najlepszej i profesjonalnej strony.

Porada
Dobre zdjęcia w portfolio są podstawowym narzędziem w pracy każdego aktora (również nie profesjonalnego) przy castingach, do projektów telewizyjnych jak i reklamowych.

Statysta Anonim
statystowanie.pl